Mia Jacobine Christensen

Sekretariatsfrivillig

Mail.: mjc@skoleelever.dk
Mobil.: 60402012

Team 4, Lokalafdelinger:
Østjylland
Københavns omegn
Lolland-Falster

Hvor kommer du fra, og hvor gik du i skole?

Jeg kommer fra en lille by på Sjælland ved navn Vester Såby, det ligger nogenlunde mellem Roskilde og Holbæk. Jeg gik på Kirke Såby folkeskole som ligger i byen Kirke Såby.

Hvordan er du blevet engageret i DSE?

Jeg hørte, om DSE for første gang igennem min kontaktlærer for elevrådet, og der blev besluttet at jeg og andre elevrådsrepræsentanter skulle til deres årlige landskonference i år 2016. Det første jeg stødte på, var masser af engagerede og imødekommende elever og et fantastisk fællesskab. Det der drev mig mest, var den her forskel som vi alle gjorde sammen og lysten til at forbedre vores skolegang.

Hvad er det bedste ved arbejdet som sekretariatsfrivillige?

Det bedste ved de sekretariatsfrivilliges arbejde er klart det, at vi har mulighed for at komme ud til en masse elever rundt omkring i hele landet og gøre en forskel for dem. Det er ikke os der skal stemme til møderne, men det er os der sørger for at det hele hænger sammen og går som det skal.