Danske Skoleelever modtager UNICEF-prisen 2020

UNICEF Danmark giver dette års UNICEF Pris til Danske Skoleelever, fordi elevorganisationen modigt tør stille sig frem og kæmpe børn og skoleelevers sag. Elevorganisationen formår at samle børnenes stemme og bliver taget seriøst i den offentlige debat og blandt beslutningstagerne.

”Først og fremmest er et på sin plads, at sige kæmpe tillykke til Danske Skoleelever. Det er en organisation, der gør et kæmpe stykke arbejde. Børnekonventionens artikel 12 beskriver, at alle skal have respekt for børn og unges mening – og de skal tages med på råd. Danske Skoleelever er et pragteksempel på, hvordan børn og unge kræver at blive inkluderet i dagsordenen gennem meget stærke og begavede budskaber. De giver håb for og holder fanen højt for, at beslutningerne om danske skoleelever skal tages sammen med dem og ikke for dem,” siger UNICEF Danmarks generalsekretær, Karen Hækkerup, om valget årets prismodtagere.

Prisen vækker glæde hos Danske Skoleelever, hvor 1.000 elevråd er medlem, og flere end 100 elever er engageret i organisationens bestyrelse, i lokalafdelingerne eller som frivillige på sekretariatet. De arbejder alle for en bedre skoledag for alle danske grundskoleelever.

”Vi er så mange elever, der hver eneste dag arbejder for en bedre skoledag – både vores bestyrelse, sekretariatsfrivillige og aktive i lokalafdelingerne bruger et utal af timer på frivilligt arbejde i skoleelevernes tjeneste. De fortjener det her store skulderklap alle sammen, jeg er stolt og ydmyg på deres og vores forenings vegne,” siger Esther Vyff, formand Danske Skoleelever.

En pris for dem, som kæmper for børnenes rettigheder

UNICEF Prisen kan ikke søges, og det er bestyrelsen for UNICEF Danmark, der beslutter, hvem der skal have den. Prisen gives til en person, en organisation, en virksomhed eller anden aktør, der gennem flere år har ydet en særlig bemærkelsesværdig indsats for børn – her i Danmark eller internationalt.

Tidligere modtagere af prisen er blandt andre: Ultra Nyt, dr.phil. og tidligere formand for Børnerådet Per Schultz Jørgensen, krigsfotograf Jan Grarup, Børnetelefonen og tidligere formand for FNs Børnekomite Kirsten Sandberg.

”Vores børn og unge er både vores nutid og fremtid, og det er vores alle sammen ansvar, at de får de bedste muligheder for at vokse op og udvikle sig. Med UNICEF Prisen vil vi gerne anerkende og sætte fokus på dem, som gør en særlig indsats for verdens børn, sætter dem på dagsordenen og gør en bemærkelsesværdig indsats for Børnekonventionen,” afslutter Karen Hækkerup.