Tydeligere retningslinjer vil gøre eleverne trygge

En meters afstand fra næsetip til næsetip, forskudte mødetidspunkter og fortsat brug af nødundervisning er et par af de retningslinjer, som myndighederne har offentliggjort. Men der er stadig meget, der er op til kommunalbestyrelserne og skoleledelserne. Den usikre fremtid og de utydelige retningslinjer, kan skabe store forskelle i, hvordan forskellige skoler griber situationen an og det gør os elever utrygge.

“Vi har behov for tydeligere rammer, så vores skoleledere kan gøres deres job, som de heldigvis er eksperter i. De er ikke eksperter i forebyggelse af smitte. Jeg har dog fuld tillid til, at alle gør deres absolut bedste,” siger Thea Enevoldsen, formand Danske Skoleelever.

“Retningslinjerne er alt for løst formuleret, og står i skarp kontrast til det, vi tidligere har set. Og selvfølgelig skal der være plads til, at den enkelte skole kan finde den model, der virker for dem, men når de selv skal definere, hvad der er sundhedsfagligt forsvarligt, kan man som elev ikke undgå at blive lidt utryg,” siger Thea Enevoldsen.

Thea Enevoldsen kan kontaktes på

formand@skoleelever.dk og 60 40 20 00